Logo Pic
KatPol Blog 2024. november 03.

KatPol Kávéház CXIV. - Bőrnyakúak

A Wikipedia szerint a South Pacific 1949-ben jelent meg, mégis a mai napig az egyetlen jelentős musical az Egyesült Államokból, amely II. világháborús eseményeket dolgoz fel. Sajnos ezt csapatunk szerény művészettörténeti ismeretek birtokában sem cáfolni, sem megerősíteni nem tudja; mindenesetre annyit magabiztosan leszögezünk, hogy a szűkebb értelemben vett téma és helyszín a címből azonnal kikövetkeztethető. 

Az idézett szócikk azt is tudtunkra adja, hogy a darab szerzőinek egyáltalán nem volt célja a dél-csendes-óceáni háború rögvalóságát bemutatni, melynek emlékezete amúgy is pont elég friss és traumatikus volt. Inkább azzal voltak elfoglalva, hogy progresszív üzenetet közvetítsenek az intézményesített rasszizmus és általában a faji előítéletek ellen, ami persze ma egy olvasónak elég ismerősen hangzik. Fontos kiemelni azonban, hogy ebben az esetben a kultúrharc szempontja semmiképpen nem írta felül a profitét és a szórakoztatásét, a South Pacific ugyanis többszörösen díjazott, hatalmas kasszasiker volt, és a kritikusok többségének is elnyerte a tetszését.

gettyimages-907867700-1024x1024.jpg

 A történtek erősen idealizált ábrázolása viszont legalább egy nézőben erős visszatetszést keltett. Robert Leckie egykori tengerészgyalogos géppuskás, a japánok elleni véres csaták kitüntetett hőse, civilen sportújságíró és többféle műfajú kötetek szerzője felháborodva távozott az előadásról, annak végét meg sem várva. "A háború nem musical." - mondta feleségének. "El kell mesélnem, milyen is volt valójában." Bizony nem a levegőbe beszélt, háborús memoárja 1957-ben jelent meg. A kulturális környezet még hosszú ideig nem is tette volna lehetővé, hogy TV-képernyőre adaptálják az abban ecsetelt elképesztő borzalmat, amely a csendes-óceáni hadszínteret általában jellemezte. Ugyanez vonatkozott egy másik tengerészgyalogos veterán, Eugene Sledge visszaemlékezésére is, pedig az később, 1981-ben került a közönség elé. 

05675765d3f613cea7aacbb683275e10.jpg

John Basilone tengerészgyalogos háborús hős szobra

morgan-peleliuguns-3.jpg

Majd a Band of Brothers ("Elit alakulat") c. TV-sorozat sikere kellett ahhoz, hogy változások történjenek ezen a téren. A fent említett kettő és további három, ezeknél kevésbé ismert háborús emlékirat képezte a forrásanyagát a The Pacific (a fantáziadús magyar fordítás szerint ezúttal nem elit, hanem "hős alakulat") c. HBO-minisorozatnak, amely lényegében a Band of Brothers ikerpárja, és egyben mai podcastunk témája.

Az egyik szembetűnő különbség a kettő között, melyre a beszélgetésben elfelejtettünk kitérni, hogy ebben a sorozatban a cselekmény olyan hadműveletek idején játszódik, melyekben a többi nyugati szövetséges hadseregnek nem jutott szerep, így még inkább amerikai fókuszú, mint a BoB. Ennek kapcsán arra is kitértünk, hogyan viszonyul egymáshoz a csendes-óceáni, koreai és vietnami háborúk és azok veteránjainak megítélése az Egyesült Államokban. 

morgan-peleliuguns-4.jpg

Az adáshoz jó szórakozást kívánunk! A hangfájl letölthető itt, az eddigi adások pedig elérhetőek itt.

 

Vissza a címlapra
KatPol Blog
"Only the dead have seen the end of war."

(Anyázni meg itt lehet: katpolblog@gmail.com)
Legjobban pörgő posztok
A Parma elleni mérkőzés
Apuleius • 8 nap
Nagy erdei gyümölcsös joghurt teszt
Linda Morvai • 14 nap
Nagy lapkasajt teszt
Linda Morvai • 18 nap
Az Udinese elleni mérkőzés
Apuleius • 3 nap
Az Inter elleni mérkőzés
venember83 • 9 nap
Cikkek a címlapról
Ausztriából Palermóig, le délre, a Naphoz!
Ismét véget ért egy nyári szezon Ausztriában és én a szabadság kezdetével ismét útra keltem. Tanulva a korábbi évek hideg időjárásából, most nem észak felé indultam Hamburgba, és a munka végeztével nem iktattam be egy rövid magyarországi kerülőt, mint Genova esetében, hanem egyből, az első…
Mikor vagyok érzelmileg érett?
Személy szerint nagyon kedvelem Sigmund Freud-ot, mert azt gondolom, hogy a maga korában egyszerűen korszakalkotó tevékenységet folytatott és hihetetlenül innovatív, ahogy a pszichológiáról gondolkodott. Ugyan vannak elméletei, amik finomításra szorulnak, az alapok mégis zseniálisak.   Bejegyzésem…
>