Néhány tavaszi megmozdulásomra elkísért a lányom és miután már három túrát megtett velem sportcipőben, arra az elhatározásra jutott, hogy vesz magának egy már komolyabb, magasszárú túracipőt (ami nem keverendő össze a túrabakanccsal, habár egyre jobban elmosódik közöttük a különbség). Mivel nincs tapasztalata ezen a téren, így aztán elkísértem a tőlünk csupán pár kilométerre található Decathlonba. Adta magát, hogy egy Útravaló poszt szülessen erről is, habár az itt leírtak jó része már megtalálható a honlapomon. Ennyi bevezető után pedig térjünk is rá a lényegre!
A túrázó egyik legfontosabb „használati tárgya” a lába, ezért különösen óvni kell minden sérüléstől! A védelem legfontosabb eszköze pedig a megfelelő túracipő, bakancs. Ennek a kiválasztása mindig körültekintően történjen, hiszen egy jó túracipő bizony egyáltalán nem olcsó mulatság, viszont aztán évekre a társunk lehet a túráinkon! Egy-egy kényelmes bakancs nekem a szívemhez tud nőni az évek folyamán, aztán ha elnyűttem, fáj tőle megválnom és nem kevés izgalommal gondolok arra, vajon az új lesz-e annyira kényelmes, mint amilyen a régi darab volt!
Általában mindenkinél kirándulásokkal, a természettel való ismerkedéssel kezdődik a túrázás. Könnyű terepen, kiépített gyalogutakon kellő kényelmet tudnak nyújtani az általános célú sportcipők, amiket az utcán is hordhatunk munkába menet, vagy szabadidőnkben. Ezek a cipők alkalmasak arra, hogy esetenként nyolc-tíz kilométert sétáljunk bennük az erdőkben, de többre nem! Ha komolyan bele akarsz vágni a túrázásba, erősebb, strapabíróbb, nagyobb védelmet nyújtó lábbelit kell keresned magadnak! A Decathlonban (de más túraboltokban is) nagyjából a következő kategóriákba sorolható lábbeliket fogsz majd találni a polcokon:
A felhozatal:
Túraszandál
Nagyon szépek, könnyűek, de túrázáshoz nem ajánlanám őket! Már próbáltam hasonló szandálban kirándulni, de majd megőrültem, amikor kavics került a talpam alá! Ilyenkor próbáltam a lábam rázogatásával elérni, hogy kiessen a kavics a szandálból, de sokszor nem sikerült és csak a szandál levételével oldódott meg a probléma. Szerintem legfeljebb arra jók, hogy megérkezve a napi utad végére lecserélhesd a zárt cipődet erre. Esetleg kisebb sétákat lehet tenni bennük burkolt utakon.
Kirándulócipő, könnyű túracipő
Ezek a félcipők nagyon közel állnak az általánosan ismert sportcipőkhöz, de azokkal ellentétben nem utcai viseletre, hanem erdőjárásra vannak kifejlesztve. A talpuk erősen bordázott, így nehéz bennük elcsúszni, általában nagyon könnyűek. Kiránduláshoz, rövidebb túrákhoz ajánlják őket. Nagy hátrányuk, hogy nem fogják a bokát, tehát ha rosszul lépünk, könnyen kificamodhat benne a bokánk, ezért is javasolják őket inkább csak könnyű terepre. Én munkábajáráshoz, napi viseletre használom ezt a cipőfajtát.
Magasszárú túracipők
A magas szárú túracipők között már inkább érdemes keresgélned, ha nagyobb túrákat tervezel. Az erősen bordázott talp alapfeltétel – mindegyik rendelkezik is ezzel, magas szárának köszönhetően a bokát is jól védi. Mielőtt megvásárolod, érdemes tájékozódni a vízállóságával kapcsolatban, mert ezek finoman fogalmazva is csupán mérsékelten vízállóak, habár különféle – a túraboltokban kapható – impregnálószerekkel ez némileg javítható. Mindenesetre tavasztól őszig nagyon kényelmes viselet, de téli, havas túrákat nem javaslok bennük, mert egy hosszabb menet végére bizony átnedvesednek, rosszabb esetben beáznak! Nekem is van ilyen cipőm, tavasztól őszig hordom akkor, amikor tudom, hogy nincs sár az erdőben és nem kell patakokban gázolnom a túra során!
Túrabakancsok
A túrabakancsok külsőleg eléggé hasonlóak a magas szárú túracipőkhöz, de azoknál sokkal strapabíróbb kivitelűek, éppen ezért drágábbak is! Csak akkor vásárolj ilyet, ha sokat fogsz járni nehéz terepviszonyok között (sziklás, köves, egyenetlen talajon), az eső és a sár sem ijeszt el a túrázástól és télen is menni szeretnél. Magasan a boka felett záródnak, ez jól tartja a bokát is, többnapos, nagyhátizsákos túráimra leginkább túrabakancsban indulok. Néhány túrabakancsra már hágóvasat is lehet szerelni. Vízállóbbak, mint a magas szárú túracipők és persze nehezebbek is.
Magashegyi bakancsok
Ezeket extrém körülmények közötti viseletre tervezik, havas, jeges túrákra, robosztus felépítésűek, teljesen vízhatlanok. Ezek már „túl jók” a hétköznapi túrázásra, nem is érdemes közöttük keresgélni! Az áruk is meglehetősen húzós.
Hogyan válasszunk bakancsot?
A túraboltokban több gyártó termékei is a polcokon sorakoznak, a Decathlon inkább saját márkákat forgalmaz. Soha nem voltam márkahű, mindig azt a bakancsot, vagy túracipőt vettem meg, amelyik a legkényelmesebb volt és mellesleg még tetszett a kivitele is. Úgy gondolom, a körülbelül 15-25.000 Ft-os túracipők és a 40-60.000 Ft-os túrabakancsok kategóriájában már minden gyártó komoly minőséget tud letenni az asztalra. Itt már nincs „jó” és „rossz” minőség, legfeljebb azt mondhatjuk, hogy tetszik, vagy nem tetszik egyik, vagy másik cipő. Tehát nyugodtan nézelődjünk, válogassunk közöttük, akár több márkát is felpróbálhatunk.
De mielőtt még belefognál a válogatásba, célszerű tisztázni, mire is szeretnéd használni a lábbelit? Ha egynapos kirándulásokat szeretnél csak megtenni, könnyen járható terepen, akkor a túracipők között kell válogatnod, ha többnapos túrákat is szeretnél tenni középhegységi terepen, akkor inkább magasszárú cipőt vegyél magadnak. A túrabakancsok között akkor érdemes keresgélned, ha sziklás, köves terepen is járnál, vagy nagyhátizsákos túrákat tervezel megtenni. Arról se feledkezzünk el, hogy ahogy haladunk a könnyű túracipőktől a magashegyi bakancsok felé, úgy lesz egyre merevebb a talpuk.
Elsőként próbáld fel azt a méretet, amit normál körülmények között is választani szoktál! Fontos, hogy vidd magaddal azokat a zoknikat is, amikben túrázni fogsz, és a cipőpróba előtt vedd fel azokat! Nagyon fontos, hogy ha gyógytalpbetétet hordasz, azt is vidd magaddal és tedd be a bakancsba/túracipőbe a benne lévő betét helyére! A cipőkbe ne csak belebújj, fűzd be a cipőfűzőket és húzd is meg azokat! Ha bárhol szorít a talpad körül oldalt, vagy a lábujjaid elérik a cipő orrát, akkor a cipő kicsi, válassz nagyobbat! Ha feljebb szorít, a fűzésnél, akkor érdemes megnézni a cipő nyelvét, jól ki van-e húzva, nincs-e meggyűrődve, illetve lazítani a fűzésen azon a helyen, ahol nyomja a lábad. Ha a cipő kényelmesnek tűnik, már majdnem célnál vagy! Most vedd le a cipőt és kérj/válassz egy mérettel nagyobbat! Az lesz ugyanis az igazi!
Miért javaslom ezt a cipőcserés vásárlást? A tapasztalatom az, hogy melegben, vagy többnapos túra közben a lábfej a szellőzetlenség és az igénybevétel miatt kissé megdagad, ráadásul még meredek lejtőkön sem szabad, hogy a lábujjak elérjék a cipő orrát! Ezt mindenképpen kerülni kell, hiszen ez akár a lábujj körmének az elvesztéséhez is vezethet, és ezt tapasztalatból mondom!
Természetesen a nagyobb cipőt is próbáld fel a korábban leírtak szerint, de ez már biztos, hogy nem fog szorítani! Próbálj minél többet járni benne a boltban, ha van rá lehetőség (pl. emeletes a bolt), akkor lépcsőzzél is benne! A Decathlonban van egy pici terep is, ugyanis köveket, farönköket halmoztak fel pár tálcában. Ezeken is járkálj pár percig. Viselése közben a cipőnek sehol sem szabad nyomnia, szorítania, és fixen kell fognia a lábadat, nem szabad a lábfejednek csúszkálnia a cipőben sem előre, sem oldalirányban. A köveken járkálva azt is fel lehet mérni, mennyire érzed a talpaddal az egyenetlenségeket. Ha úgy gondoljuk, sokat megyünk majd köves, sziklás terepen, ne vegyünk puha talpú cipőt, válasszunk inkább a merevebb talpúak közül! És még valami: a kiválasztott bakancs először kissé merevnek fog tűnni (hiszen az is!), de a rendszeres használat során aztán be fog törni.
Sokan tanácsolják, hogy a két lábadra két különböző márkájú cipőt felvéve hasonlítsd össze őket. Ezzel nem nagyon tudok egyetérteni, ugyanis a két lábunk nem teljesen egyforma (pontosabban nem tökéletesen szimmetrikusak). Az egyik lehet egy picivel rövidebb, vagy keskenyebb a másiknál, esetleg magasabb a lábboltozata. Tehát ne legyünk restek, próbáljuk fel a balos és jobbos cipőt is, de ugyanabból a fajtából. Utána vegyük csak fel a következő márkát.
Kisebb túraboltokban gyakran előfordul, hogy csak mintacipők vannak kitéve a polcokra. Nyugodtan kézbe vehetjük ezeket, méricskélhetjük a súlyukat, megnézhetjük, mennyire merev, vagy rugalmas a talpuk, de ne próbáljuk fel, még ha a mi méretünk, akkor sem! Kérjünk az eladótól a saját méretünkben egyet, amit azonnal ki is hoznak majd a raktárból. Ezután már ugyanazt játsszuk el, mintha a polcról válogatnánk.
Végül ha már egy magasszárú túracipő, vagy bakancs boldog tulajdonosa lettél, ne egy többnapos vándortúrán használd először! Tegyél meg benne rövidebb utakat, de még a megvásárlást követő napokban, hogy ha mégis valami baj van a cipővel, még a háromnapos visszavételi garancia ne ketyegjen le! Ebből a szempontból a legjobb a pénteki vásárlás, ekkor már a hétvégén meg lehet benne tartani a próbatúrát. A péntek délutáni, munka utáni vásárlás azért is jó, mert a napi használatban amúgy is kicsit megdagad a lábunk, de ekkor is tartsuk magunkat a fentebb említett, egy mérettel nagyobb cípő megvásárlásához.
A cipő karbantartásáról:
A túrabakancsomat mindig tisztán, leápolva teszem el a cipős szekrénybe! Túra végén hazaérve amint leveszem, rögtön ki is teszem az erkélyre egy-két napra szellőzni, utána alaposan megtisztítom. Ha csak száraz terepen jártam benne, akkor elég egy nedves ronggyal letörölni róla a port, de a rászáradt sarat csapvíz alatt sikálom le a cipőkről egy kimustrált körömkefével. Még a vizes mosás után is egy-két nap alatt újra teljesen kiszárad a cipő. Ezután már mehet a helyére, a szekrénybe! Amennyiben a cipődhöz kapsz a vásárláskor kezelési útmutatót, az alapján végezd az ápolását!
Egyéb felszerelések
Túrazokni
A zokni ugyanolyan fontos, mint maga a cipő, hiszen ez helyezkedik el a lábad és a cipő bélése között, ez a szigetelőréteg a kettő között. Zoknik, és a viselésük terén nagyon sok szokás terjedt el, ebben nehéz tippet adni! Itt sem tehetek mást, mint hogy leírom a saját gyakorlatomat. Kezdő túrázó koromban a dupla zoknira tettem le a voksom, ezzel tudtam a legkönnyebben elkerülni azt, hogy a cipő feltörje a lábamat és vízhólyagok nőjenek rajta! Tehát alsó zokniként nagyon jó minőségű, vékony gyapjúzoknikat hordtam, ezeknél tényleg nagyon fontos, hogy a varrásai jól eldolgozottak legyenek, hogy még ezek az apró egyenetlenségek se irritálják a lábamat. Ezekre aztán vastag teniszzoknit húztam.
Pár éve tértem át a túrazoknik használatára, ezeket általában a Decathlonban szerzem be. Ezek a zoknik egyáltalán nem olcsóak, de megéri megvenni őket! Hat párat tartok a zoknikból otthon, ezeket naponta szoktam cserélni a többnapos túráimon. Nagyon fontos, hogy a zoknik ne csúszkáljanak a lábon, ráncot sem szabad vetniük, mert ilyenkor nagyon gyorsan előjönnek a vízhólyagok! Túra közben, amint megérzem, hogy probléma van, azonnal megállok és a bakancsot levéve simára igazgatom a zoknikat, de ha pont illik a lábunkra a fuszekli, akkor ez nem szokott sűrűn előfordulni!
A két zokniviselési mód közül egyik sem rosszabb a másiknál, egyszerűen csak különbözőek. Én azért váltottam a módok között, mert a túrazokni a rugalmassága folytán jobban ráfeszül a lábamra és így alig hajlamos a ráncolódásra, másrészt egyszerűbb az öltözködés vele.
A kamásliról
A kamásli (lábszárvédő) nagyon fontos kiegészítője a túrázók ruhatárának! Havas, esős, sáros túrákon védi a nadrágunk térd alatti részét az átázástól, besározódástól! Nem foglal el sok helyet a hátizsákunkban, de télen, esős időben sok méregtől, bosszankodástól tud megkímélni bennünket! Ebből is van olcsóbb, meg drágább is. Az alsó árkategóriájúak egyszerű nylon anyagból készülnek, nem nedvesednek át, de nem is szellőznek. A drágábbak valamilyen szellőző anyagból (általában gore-texből) készülnek, ezek sem áznak át, de nem is lehet beléjük izzadni! Vegyél Te is egy pár kamáslit, hiszem, hogy nem fogod megbánni!
A kamásli és a vízhatlan bakancs haszna sárban mutatkozik meg.
Nekem a legegyszerűbb nylon kamáslijaim vannak csak, több mint 15 éve vettem egy Mountex túraboltban, azóta is viselem őket minden havas, sáros túrámon. Túra végén bele szoktam tenni őket csak úgy sárosan, ahogy levettem a lábamról, egy nylonzacskóba (ez általában a túra közben kiürült szendvicses zacsi szokott lenni), hogy ne koszolják össze a hátizsák többi holmiját, aztán otthon ezeket is le szoktam csapvízzel mosni, úgy teszem el azokat a szekrénybe.
Kiegészítés:
A kommentekben nagyon sok hasznos tanács olvasható még! Azt javaslom, akit komolyan érdekel a bakancsvásárlás, szkrollozzon kicsit lejjebb és rágja át magát a kommenteken is!
Nem saját képek jegyzéke:
[1] https://www.decathlon.hu/ferfi-szandal-columbia-id_8593205.html
[2] https://www.decathlon.hu/ferfi-turacipo-merrell--id_8385084.html
[3] https://www.decathlon.hu/noi-turacipo-mh100-mid--id_8595693.html
[4] https://www.decathlon.hu/ferfi-bakancs-trek-500-matryx-id_8550245.html
[5] https://www.decathlon.hu/bakancs-alpinizmushoz-alpinism-id_8392039.html
[6] https://www.decathlon.hu/turazokni-mh-500-2-par-id_8616561.html
[7] https://www.mountex.hu/termek/10140989/trekmates__torridon_dry_kamasli/co%3Afekete%7Csi%3AL-XL