Barangolások gyalogosan, bakancsban és túrakerékpáron

Bakancsban, két keréken

Bakancsban, két keréken

Túramorzsák 1: A Szent Mihály-hegy remetebarlangjai és a Julianus kilátó

Félnapos kirándulás a Szent Mihály-hegy oldalába a remetebarlangokhoz és a Hegyes-tetőn álló Julianus toronyhoz

2025. január 20. - horvabe

cimkep-a001.JPG

Kilátás az egyik remetebarlangból a sziklateraszra, valamint a Duna túlsó partján álló Prédikálószékre (balra) és Dobogókőre (középen)

Azt hiszem, a Dunakanyart senkinek sem kell bemutatni, hiszen ha máshol nem, de Visegrádon a Fellegvárnál már mindenki járt életében legalább egyszer. Azonban a hegyek között hatalmas ívben forduló folyam és környezete még sok más látnivalót is kínál a természetet szívesen járó, ott kiránduló embereknek. Most ezek közül szeretnék kettőt bemutatni, ezek pedig a Szent Mihály-hegy meredeken leszakadó, sziklás déli oldalában található remetebarlangok és a Hegyes-tető csúcsán álló Julianus kilátó. Ezek külön-külön is felkereshetőek, de ha elég kitartást érzünk magunkban, akkor egyetlen nagyobb kiránduláson mindkét látnivalót meglátogathatjuk.

Tulajdonképpen a Duna hatalmas „U” betű alakban a Szent Mihály-hegyet és a Hegyes-tetőt kerüli meg, tehát ezen a kiránduláson a Dunakanyar központjában teszünk majd egy sétát. Már előre el kell azonban mondanom, ennek a két helynek az együttes meglátogatása nem egy könnyű séta, felkeresésük legalább egy félnapos kirándulás a részünkről! A túrára száraz, tiszta időben érdemes elindulni, ekkor szépek lesznek a kilátások és a sárral sem kell megküzdenünk a meredek hegyoldalakban. Azonban még ekkor sem árt az, ha óvatosan haladunk a keskeny túraösvényeken és azokról nem térünk le a sziklás hegyoldalakba. A képek egy téli túrámon készültek és akkor a hó (délutánra egy-két helyen már sár) alaposan belassított. 

A remetebarlangok

A barlangokat legszebben a Duna túlsó partjáról, a dömösi hajóállomástól láthatjuk, ahogy ott tátonganak a Szent Mihály-hegy oldalában és ha éles a szemünk, akkor még a barlangokhoz érkező kirándulókat is megpillanthatjuk. Már ekkor felvetődhet bennünk a kérdés, hogy a fenében lehet oda egyáltalán feljutni? De erről majd később szólok. Viszont hogyan keletkeztek a hegyoldalban ezek a barlangok?

k010-35.jpg

A Szent Mihály remetebarlangjai a dömösi hajóállomásról nézve

A Börzsöny és a szomszédos Visegrádi-hegység mintegy 15 millió évvel ezelőtt jött létre, amikor vulkánkitörések sorozata nyomán felépült egymás szomszédságában a két hegység. A laza szerkezetű andezittufa kőzet kedvez a sziklaüregek kialakulásának, azonban ezek a barlangok az emberi tevékenység nyomait is magukon viselik. Elsőként a rómaiak ismerték fel a hegy fontosságát, hiszen innen szemmel lehetett tartani a Római Birodalom Dunát követő határának, a limesnek egy hosszabb szakaszát. Elsőként ők bővítették a könnyen málló kőzetben a barlangokat, amikor kialakították itt az őrhelyet.

A középkorban sziklakolostor, illetve kápolna épült a barlangokhoz, a sziklaüregeket kezdetleges bazilika elrendezésűre bővítették, sőt, az egyik oldalbarlangban egy kápolnát is berendeztek abban az időben. Valószínűleg a török korban vált a hely elhagyatottá, az épített részek meg is semmisültek a későbbi évszázadok során. Mára nem is maradt más, mint pusztán a barlangok és előttük a néhány lépés széles, csodálatos kilátást nyújtó sziklaterasz.

A Julianus kilátó

A 482 méter magas Hegyes-tetőre az Encián Turista Egyesület építette 1938-ban a kilátót, erről a falán elhelyezett tábla is megemlékezik. Az engem mindig egy sakk készlet bástyájára emlékeztető toronyból csodálatos körpanoráma nyílik a Dunakanyarra, valamint a Börzsöny és a Visegrádi-hegység csúcsaira, azonban déli irányban a szomszédos Szent Mihály-hegy – ahol a fentebb ismertetett remetebarlangok is találhatóak –, egy kis részt kitakar a Dunából.

A kilátót legutóbb 2011-ben újították fel, ekkor letisztították a falairól a sok évtizedes patinát, megerősítették a torony kilátóteraszára felvezető külső csigalépcsőt és kialakítottak a félemeleten egy bivakszállást is, ahová eső esetén is érdemes behúzódni, hiszen ablakaiból szinte ugyanazt a kilátást láthatjuk, fentről a tetőről. A kilátásról ódákat lehetne zengeni, azonban inkább felteszek ide alább egy panorámaképet is, amelyet pár évvel ezelőtt készítettem a tetőteraszról és a Dunát látjuk rajta a túlparti Visegráddal.

hegyes-teto_1.jpg

Kilátás a Dunára és Visegrádra a Julianus kilátóból. A képre kattintva nyílik meg teljes méretben a panorámakép.

A barlangok megközelíthetősége (csak az odaút):

A mellékelt térképrészleten látszik, hogy a legegyszerűbben Nagymarosról juthatunk fel a barlangokhoz a sárga sáv, később a sárga barlang jelzéseket követve. A turistajelzések jól követhetőek először Nagymaros utcáin, később a hegyoldalban kanyargó, hullámvasutazó ösvényeken. Út közben számos szép kilátást nyújtó pontot is érintünk, azonban a legszebb panoráma a barlangoktól nyílik!

borzsony.jpg

Térképvázlat a remetebarlangok és a Julianus kilátó megközelítéséről. Érdemes a képet letölteni és teljes méretben megnyitni. A térképen valamennyi, az alábbiakban ismertetésre kerülő útvonal látszik. Forrás

Nagymaros vasútállomásról a sárga sáv, később a sárga barlang jelzéseken:
4,45 km táv, 315 méter emelkedés, 210 méter ereszkedés, 1 óra 47 perc
Nagymaros-Visegrád vasúti megállótól a sárga négyzet, később sárga sáv és sárga barlang jelzéseken:
5,12 km táv, 326 méter emelkedés, 217 méter lejtés, 2 óra

A Julianus kilátó megközelíthetősége (csak az odaút):

A Köves-mező autóparkolójából a kék sáv jelzéseken:
1,93 km táv, 188 méter kapaszkodás, 0 méter ereszkedés, 51 perc
Nagymaros-Visegrád vasúti megállótól a kék sáv jelzéseken:
4,06 km táv, 399 méter kapaszkodás, 46 méter ereszkedés, 1 óra 49 perc

A barlangok és a Julianus kilátó együttes felkeresése (teljes útvonal):

Nagymaros-Visegrád vasúti megálló – remetebarlangok – Julianus kilátó – Köves-mező – Nagymaros-Visegrád vasúti megálló a sárga négyzet, sárga sáv, sárga barlang, kék barlang – kék sáv - kék kereszt jelzéseken:
11,0 km táv, 619 méter kapaszkodás, 619 méter lejtés, 4 óra 10 perc

Megjegyzés: A táv- és szintadatok a www.turistautak.hu oldalon lettek lemérve. A túrák megtételéhez szükséges idő kalkulálása 3,5 km/óra átlagsebességgel történt, minden 10 méter szintemelkedést 1 perc plusz idővel figyelembe véve. Ez nem tartalmazza a nézelődésre, pihenésre fordított időt, csak a tiszta menetidőt!

Források:
https://www.dunaipoly.hu/hu/barlangleso/remete-barlang-nagymaros
https://www.termeszetjaro.hu/hu/poi/kilato/julianus-kilato-hegyes-teto-/22184663/


Ha tetszett a bejegyzés, kövesd a blogot a facebookon is! 

A bejegyzés trackback címe:

https://bakancsban-ket-kereken.blog.hu/api/trackback/id/tr2318778440

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása