Kilátás az Epöl melletti Kőszikla magasabbik csúcsáról a Gerecse dombjaira
A TÚRA ÚTVONALÁNAK SZINTMETSZETE
A túra útvonala a Google Térképen
A túra útvonala GPX formátumban
A TÚRA JELLEMZŐI
- Megtett távolság a kitérőkkel együtt: 18,95 km (turista GPS-sel mérve)
- Szintemelkedés/lejtés a kitérőkkel együtt: 540/543 méter (turista GPS-sel mérve)
- Nehézség: 6,4/10 (Egész napos gyalogtúra a hegyek között, átlagos szintemelkedéssel)*
- Kilátások a túrán: 10/10 (Kilátás a Bajnai Őr-hegyről, az Epöl melletti Palkó-hegyről és a Kőszikláról, a Sárisáp és Csolnok közötti gerincről)
- Jelzettség a túra időpontjában az érintett jelzések sorrendjében:
- A túra döntően jelzetlen utakon lett megtéve, kivétel az Őr-hegy csúcsa és Epöl határa közötti másfél kilométeres út a zöld háromszög jelzésen. Ennek a felfestése ritkás, nehezen követhető (3/10)
A megtett távolság és szintadatok a túra során felvett GPS track kiértékeléséből származnak. A többi adat abszolút szubjektív.
Megjegyzés:
Természetesen a teljes túrát nem kell senkinek sem végigjárnia!
- Az Őr-hegyet és az Öreg-lyuk barlangot Epöl felől indulva célszerű felkeresni a zöld háromszög jelzéseket követve. A csúcs mintegy félórás út, a barlang nagyjából feleúton van.
- A Palkó-hegy csúcsa az Epöl és Máriahalom közötti országút melletti füves parkolóból érhető el tízperces sétával
- A Kőszikla magasabbik csúcsa ugyanebből a parkolóból mintegy háromnegyed órás kirándulás
- A Csolnoki Horgásztó a Csolnok és a volt XII-es akna közötti aszfaltúton érhető el autóval
*Hogyan számolom a túra nehézségét? A Magyar Természetjáró Szövetség Minősítési szabályzatának pontszámítása szerint egy túrázva megtett km 1,5 pont, 100 méter szintemelkedés pedig 2 pont. Az így kiszámolt pontszámhoz hozzáadnak még 3 pontot téli túra esetén. Így egy 25 km-es, 1000 méter szintemelkedést tartalmazó, télen megtett túra kerekítve 60 pont. Egy ilyen túra végén már nincs kilométerhiányom. Ezt veszem 10/10-nek, a megtett túrám pontszámát pedig ehhez viszonyítom.
TÚRALEÍRÁS
Családi ügyek miatt egész májusban nem volt alkalmam túrabakancsot húzni, csak a hónap utolsó napján tudtam magam szabaddá tenni, hogy végre járjak egyet a természetben. Sokáig tanakodtam magamban, merre is vegyem most az utam, végül egy már régóta bakancslistás túra mellett döntöttem: csavargok egyet a Gerecse központi részén, a szép kilátást nyújtó dombok között!
Igen ám, de a Dunakanyar hegyeivel és a Budai-hegységgel ellentétben a Gerecse egyáltalán nem bővelkedik jelzett turistautakban! Habár két hosszútávú turistaút, az Országos Kéktúra és a Közép-dunántúli Piros Túra is átvág rajta, nagy része szinte ismeretlen folt a gyalogos túrázók között. Bár a legfrissebb, 2022-es kiadású Gerecse turistatérképem számos szép kilátópontot jelez a dombvidéken, ezek azonban csakis jelzetlen utakon közelíthetőek meg.