Menetkészen összepakolva a hátizsák egy sátorbontás után
Kezdő túrázóknak gondot szokott jelenteni, hogy mit is vigyenek magukkal, ha egy kirándulásra indulnak. Mi az, ami fontos, és mit hagyhatnak nyugodtan otthon? Nagyon nehéz ebben tanácsot adni, hiszen mindenkinek mások az igényei, mást érez kellően fontosnak ahhoz, hogy magával vigye és aztán cipelje órákon, esetleg napokon keresztül a hátizsákjában. Nyilván nekem is van egy listám arról, hogy én mit tartok szükségesnek magammal vinni egy kirándulásra, túrára. Úgy gondolom, érdemes ezt megosztani másokkal is, ha másnak nem, legalább ötletadónak. Egyéni ízlések szerint ez a lista még kiegészíthető, azonban azt tanácsolom, ebből azért ne nagyon húzzon le senki semmit, hiszen sok év tapasztalatai alapján állítottam össze!
Milyen legyen a hátizsákunk?
Ez nagyon fontos kérdés, hiszen a hátizsák nagysága szabja meg, hogy mit vihetünk magunkkal! Én három különbözőt használok, annak a függvényében, hogy hová is készülök. Lássuk hát akkor őket! Azt azért elöljáróban leírnám, hogy az általam használtak már eléggé régiek, már nem kaphatóak, de hasonlók tucatszámra! Tehát a képek a mostanában is kapható hátizsákokat mutatják.
Egynapos kirándulások/túrák hátizsákja
24 literes hátizsák Forrás
Tapasztalatom szerint ide bőségesen elegendő egy 20-25 literes hátizsák! Ekkora hátizsákokból hatalmas a felhozatal a turistaboltokban! Színben és kialakításban óriási a választék, én például szeretem azt, ha a hátizsáknak sok zsebe van, mert nem kell csak úgy beleszórnom mindent, hanem külön zsebben van a pénz és az iratok, a térképek és egyéb papírdolgok, valamint a többi holmi. Egy 25 literes Tatonka zsákot nyúzok vagy tizenöt éve, ebből is látszik, hogy tartós egy darab! A kiválasztásnál fontos, hogy kényelmesen lehessen viselni, sokat számít a széles, párnázott vállpánt, ha pedig derékpánttal is rendelkezik, akkor azt becsatolva nem lötyög túra közben a hátunkon.
Többnapos túrák hátizsákja
48 literes hátizsák Forrás
Persze egy 3-4 napos túrára nyilván több holmit kell magunkkal vinni, ezért az már nem fog beleférni a fentebb leírt kis hátizsákba. Erre a célra egy 46 literes Doldy hátizsákot tartok otthon a szekrényben. Régebben a fiam hordta ezt a hátán a többnapos sátras túrákon, most olyankor használom, ha több napra indulok úgy, hogy az éjszakákra szállásokat foglaltam magamnak. Ilyenkor nem kell vinnem a sátrat és a sátorozáshoz szükséges egyéb felszerelést.
Többnapos, sátras túrák hátizsákja
Sok évig egy 75 literes zsákot használtam erre célra, de mindig úgy meg kellett tömnöm, hogy már szinte egy tűt sem lehetett volna beletenni a pakolás végén! Ezért aztán legutóbb az általam szeretett Adventurer márkának a 88 literes változatát vettem meg, ebbe aztán kényelmesen belefér minden cókmókom! Nem egy ismert típus, de nagyon meg vagyok vele elégedve! Igen, kínai! Azt szeretem őbenne is, hogy sok zseb van rajta, így minden dolgom megtalálja a helyét!
Egyszer megkérdezték, hogy mi alapján lehet eldönteni, hogy mekkora hátizsákba fér bele az a sok holmi, amelyet magunkkal szeretnénk vinni egy többnapos túrára? Ha már van egy kis 20-25 literes zsákunk, akkor könnyű dolgunk van: ahányszor meg tudjuk tölteni a hosszú túrákra szánt felszereléssel, annyiszor nagyobb hátizsákra van szükségünk! Ha kétszerre fér bele a holmink a kis zsákba, akkor egy 50 literes hátizsákot kell választanunk, ha háromszor kell megpakolnunk a holminkkal a kis hátizsákot, akkor legalább egy 75 literes zsákot kell vennünk magunknak!
88 literes hátizsák Forrás
És akkor most lássuk, hogy mit is szoktam magammal vinni a túrákra! Itt leírom, hogy mi az egynapos megmozdulások felszerelése, aztán ezt bővítem azokkal a dolgokkal, melyeket az extrém, vagy többnapos túrákra viszek magammal. Azt nem írom le, hogy mit veszek magamra, csak azokat a ruhaneműket, melyek a hátizsákba kerülnek.
Egynapos kirándulások felszerelése
Papírok
- térkép a túra útvonaláról, többnapos túrán lista a megnézendő látnivalókról
- laptájoló (túra közben sokszor a nyakamba akasztom)
- kigyűjtött menetrendek az oda- és visszautazáshoz
- iratok, igazolványok (gyakorlatilag az irattárcám)
- pénztárca a szükséges mennyiségű készpénzzel
- ha valamilyen túramozgalmat teljesítünk, akkor az igazolófüzet és egy bélyegzőpárna az igazolások összegyűjtésére
- toll, kicsi notesz (jó, ha bármit fel kell írni)
Elsősegély csomag
- „A” típusú, motorokhoz ajánlott egészségügyi doboz kiegészítve a következőkkel:
- egy levél fájdalomcsllapító
- egy levél görcsoldó
- egy doboz Cetirizin Hexal 10mg filmtabletta (darázs- és méhcsípés nyomán fellépő kisebb allergiás reakciók ellen. Bár én nem vagyok allargiás a csípésre, de a túratársaim esetleg igen!)
- egy tubus Fenistil gél rovarcsípések ellen (csökkenti a viszketést, mert néha véresre tudom vakarni magam)
- különböző méretű Hansaplast tapaszok (Kisebb vágásokra, vízhólyagokra kiváló)
- kullancseltávolító kanál (gyógyszertárakban kapható)
- egy doboz gyufa (azért tartom a csomagban, mert itt nem ázik el, nem nyomódik össze)
- szükséges mennyiségben (a túra hossza plusz egy nap) azok a gyógyszerek, melyeket rendszeresen szedni kell
Az egészségügyi csomag tartalma kissé soknak tűnhet a szemedben, kedves Olvasóm, de egy dologról ne feledkezz meg! Én mindig ezt a csomagot viszem magammal puszta kényelemből, akár egynapos túrára indulok, csak „ide a szomszédba”, a Pilisbe, akár túrát vezetek nyolc-tíz főnek, akár több napra beveszem magam az erdőbe sátorral! Másrészt a sokéves tapasztalat is segít a tartalom duzzasztásában! Például soha nem fogom elfelejteni azt a tehetetlenséget, amit akkor éreztem, amikor a Szent István Vándorláson a pilisszentkereszti Szurdok előtt több túratársamat is megcsípték a darazsak, allergiások voltak rá, és nem volt nálunk semmilyen ellenszer! Szerencsére közel volt a segítség, de az eset végződhetett volna tragikusan is!
És még egy dolgot ne felejts el! A hegyek-dombok között nagyon sokszor nem hívható gyors segítség és a problémákat, bajokat igenis egyedül kell megoldanod, ha túrázni indulsz, kedves Olvasóm!
Egyéb dolgok
- mobiltelefon (teljesen feltöltve)
- fényképezőgép tartalék akkuval és tartalék memóriakártyával (a túra közben a tokját felfűzöm az övemre)
- messzelátó
- GPS (túra közben a hátizsák vállszíjára felrakva)
- univerzális kiskés (svájci bicska)
- esőkabát (könnyű anorák)
- szúnyog- és kullancsriasztó
- leégés elleni spray (Főleg tavaszi, kora nyári időszakban fontos, amikor nincs még meg az alapszínünk)
- WC papír a szükséges mennyiségben
- egy csomag papírzsebkendő
Enni- és innivaló
- egy napi ennivaló (általában téliszalámis, vagy sonkás zsömlék, az nem romlik meg még melegben sem)
- egy napi innivaló (csak akkor viszek kevesebbet, ha tudom, hogy állandó forrás, vagy biztos vízvételi lehetőséggel rendelkező falu esik az utamba)
Ha havas, vagy esős időben indulok túrázni, akkor pluszban a következőket viszem:
- egy pár kamásli (magyarul lábszárvédő, ez jó sárban és magas hóban is)
- tartalék zokni, alsónemű, vízhatlanul, műanyag zacskóban
- gumipántos fejlámpa (Ha esetleg rám sötétedik út közben, ez főleg késő őszi, téli túrákon lényeges!)
- 20 X 30 cm-es méretű, 1 centi vastag polifoam lap, amire le tudok ülni akár hóban is. Ilyet nem lehet kapni, én egy már lestrapált derékaljból vágtam ki magamnak.
Többnapos, nem sátras túrák plusz felszerelése:
- vízhatlan tokban mosdófelszerelés (szappan és szappantartó, fésű, dezodor, fogkefe, fogkrém)
- törölköző
- akkumulátoros villanyborotva
- power bank a mobiltelefonom utántöltésére (most egy 20.000 mAh kapacitásút használok)
- a túra idejére plusz egy napra elegendő alsónemű, zokni, pólók
- útiruha (egyhetes túra végén a hazaúton tekintettel kell már lenni a vonaton, buszon velünk együtt utazó többi felebarátunkra is!)
- konzervek, ha nem akarok naponta szendvicskészítéssel vesződni
- nem romló felvágottak (téliszalámi, paprikás szalámi), házilagosan előre felszeletelve, alufóliába csomagolva
- paprika, paradicsom, a szalámival együtt egy kis zárható mikró dobozban
- csomagolt, szeletelt kenyér, arra az esetre, ha nem találok nyitva tartó boltot
- Sós csipsz a többnapos nyári túrákra, ez pótolja a kiizzadt sót
- Magnézium pezsgőtabletta, ez a kiizzadt magnézium pótlására szolgál
- Citromlé sűrítmény, ezzel keverem ki a cukormentes limonádém, ez ugyanis jobban oltja a szomjamat, mint a tiszta víz
- egy kimustrált iskolai tolltartóban kés, kiskanál, konzervnyitó, mini sószóró
- pici varrókészlet (tű, cérna, kisolló, néhány biztosítótű)
- konyharuha, étkezésnél jól szét lehet pakolni rajta, amúgy a kenyeret tekerem bele
Végül, ha eldöntöttem, hogy sátorban fogok nomádkodni, akkor ehhez adódnak még a következők:
- hálózsák
- polifoam derékalj
- sátor
- gumipántos fejlámpa (Ez nem csak éjszaki túrán tesz jó szolgálatot, de a sátorban is ideális: nem foglalja a kezemet és oda világít, ahová a fejem fordítom!)
- 10 méter nejlon zsinór (pl: egy nagy elázás után két fa közé kikötve kirakni rá száradni a ruhákat, ha már elállt az eső, vagy bármit megkötni vele)
- valami, amin tájékozódhatunk utunk során az időjárásról, és leköt minket az unalmas estéken is (vagyis okostelefon)
- mosakodáshoz egy fürdőszivacs (ezt megnedvesítve és beszappanozva pár deci vízzel meg lehet mosakodni)
Mindaz, amit leírtam, az egy hozzám hasonló férfiember számára untig elég. A hölgyek természetesen még tegyék el azokat a dolgokat, amik számukra nélkülözhetetlenek egy túra során!
2016 nyarán egy ötnapos túrára indultam az Alföldre. Ennek a holminak bele kellett férni az akkor még 75 literes nagy túrazsákomba...
Általában elmondható, hogy többnapos túrákon minimum egynapi élelmiszer van nálam, még ha tudom, hogy falukon megyek keresztül, akkor is! A kis boltokban ugyanis gyorsan (általában már reggel) elfogy a pékáru, és gondolni kell a hétvégékre is! Ivóvízből mindig van egynapi tartalékom, erre a célra egy strapabíró, visszaváltható kétliteres kólás, és egy másfél literes ásványvizes palackot használok (már évek óta nem forgalmaznak ilyet). Az a jó bennük, hogy üresen, vagy félig telten sem horpadnak be a hátizsákban, ezért nem is lyukadnak ki! Ezekből szoktam tölteni abba a félliteres kis palackba, amit a hátizsák oldalzsebében tartok, könnyen elérhető helyen.
Főzőfelszerelést és edényeket soha nem viszek magammal, mert nem szeretek a túra közben vagy a túranap végén még főzéssel is vesződni. Hatnapos túránál hosszabbat még sohasem tettem, de ezt az időt meghaladó gyalogtúrákon már érdemes lenne vinni valamilyen mosószert is, hogy ne kelljen a teljes ruhatárunkat magunkkal cipelnünk! Többnapos, nem sátras túránál érdemes előre megérdeklődni, a szállásunkon milyen étkezést tudnak biztosítani, és hogy el tudnak-e látni bennünket az útra is szendvicsekkel (magánházaknál ezt szívesen megcsinálják némi plusz pénzért!).
Nos, első nekifutásra ennyi az egész! Én ezeket a felszereléseket viszem magammal egy túrára. Természetesen szívesen fogadok a kommentekben bármilyen észrevételt, javaslatot.
A fentebbi kérésem többen is megfogadták, és már sok hasznos tanácsokat lehet alul, a hozzászólások között is találni! Itt szeretném megköszönni minden kommentelőnek a segítségét, hozzájárulását!