Panoráma a Kőszikláról a Hegyes-kő és a távolabbi Nagy-Gete felé
A TÚRA ÚTVONALÁNAK SZINTMETSZETE
A túra útvonala a Google Térképen
A túra útvonala GPX formátumban
A TÚRA JELLEMZŐI
- Megtett távolság a kitérőkkel együtt: 24,22 km (turista GPS-sel mérve)
- Szintemelkedés/lejtés a kitérőkkel együtt: 835/835 méter (turista GPS-sel mérve)
- Nehézség: 8,7/10 (Egész napos gyalogtúra a hegyek között, sok szintemelkedéssel)*
- Kilátások a túrán: 9/10 (Panoráma a Kőszikláról és a Hegyes-kőről, szép kilátás a túra számos pontjáról)
- Jelzettség a túra időpontjában az érintett jelzések sorrendjében:
A túra nagy része jelzett turistautakon és zarándokúton halad, de vannak jelzetlen szakaszai is (bővebben a szövegben).
- A zöld sáv jelzés felfestése mindkét érintett szakaszán átlagos, figyelmesen haladva követhető (6/10)
- A kék barlang és kék kereszt jelzés felfestése jó, könnyen követhető (8/10)
- Az Országos Kéktúra jelzettsége (kék sáv) nagyon jó, könnyen követhető (9/10)
- A lila Mária út jelzéseinek felfestése ritka, csak figyelmesen haladva követhető (4/10)
A megtett távolság és szintadatok a túra során felvett GPS track kiértékeléséből származnak. A többi adat abszolút szubjektív.
Természetesen nem kell kell végigjárni a túra teljes útvonalát. A látnivalók a következőképpen is megközelíthetőek:
- A Jankovich-barlang nagyjából órányi kirándulás az Országos Kéktúra kék sáv, majd a kék barlang jelzéseket követve Péliföldszentkeresztről.
- A Kőszikla kilátópontja körülbelül félórás kirándulás Mogyorósbánya központjából az Országos Kéktúra útvonalán. Az utolsó pár méter jelzetlen ösvényen halad.
- A Hegyes-kő csúcsa fél-háromnegyed órás kapaszkodás Tokodról, a Hősök teréről az Országos Kéktúra útvonalán. Az utolsó szakasz a Hegyes-kő válláról a csúcsra jelzetlen ösvényen halad.
*Hogyan számolom a túra nehézségét? A Magyar Természetjáró Szövetség Minősítési szabályzatának pontszámítása szerint egy túrázva megtett km 1,5 pont, 100 méter szintemelkedés pedig 2 pont. Az így kiszámolt pontszámhoz hozzáadnak még 3 pontot téli túra esetén. Így egy 25 km-es, 1000 méter szintemelkedést tartalmazó, télen megtett túra kerekítve 60 pont. Egy ilyen túra végén már nincs kilométerhiányom. Ezt veszem 10/10-nek, a megtett túrám pontszámát pedig ehhez viszonyítom.
TÚRALEÍRÁS
Amit leírtam már az előző posztokban, az ide is igaz: ha bárki meg szeretné tenni a nyomomban haladva ezt a túrát, vagy akár csak egy részét, akkor töltse le a poszt elején „A túra útvonala GPX formátumban” linkre kattintva a trekket, amely aztán megnyitható a mobilon bármilyen turista tájékozódási applikációval. Ezek a navigációk offline, azaz mobilnet nélkül is működnek, hiszen mind a turistatérkép, mind pedig a letöltött trekk a telefon memóriájában található. Egy ilyen applikáció, a Locus használatáról már egy poszt is született itt a blogon.
Alig egy hét telt csak el a legutóbbi túrám óta és újra útra készülődtem arra gondolva, hogy folytatom a Bányászkör kis köreit és most egy teljes napos, a kiírása szerint 22 kilométeres túrát teszek majd meg, méghozzá az úgynevezett Tanbánya-kört. Ez az instant túra egy kis faluból, Mogyorósbányáról indul, ennek a határában működött a Tanbánya, ahol a középiskolás fiatalok a gyakorlati oktatásukat kapták a vájároktatóktól és érinti Péliföldszentkeresztet is, ahol a korábbi és mostani rendház épületeiben zajlott a tanulók elméleti oktatása.
A túra érdekessége, hogy több szép kilátópont és a Jankovich-barlang közelében is elhalad, azonban, ha ezeket a helyeket is fel szeretnénk keresni, akkor még legalább két kilométert hozzá kell tennünk a kiírásban szereplő távolsághoz. Tehát egy minimum 24 kilométeres menettel számoltam a túratervezésnél, és persze szintemelkedés is lesz hozzá rendesen, főleg, ha a Bajóti Öreg-kő oldalában nyíló Jankovich-barlanghoz vezető hosszú lépcsősort is beleszámolom. Ez a körtúra főként jelzett útvonalakon halad majd, jó részét egyéb túráim során korábban már érintettem, de most a Bányászkörre regisztrálva a kör végén egy díjazást is kapok majd, méghozzá egy szép bronz lapocskát, amelyre rá van vésve a mogyorósbányai bányászemlékmű egyik részlete, a hatalmas karbidlámpa.