Szédítő kilátás a Hegyes-kő ormáról Tokodra és a Dorogi-medencére
A TÚRA ÚTVONALÁNAK SZINTMETSZETE
A túra útvonala a Google Térképen
A túra útvonala GPX formátumban
A TÚRA JELLEMZŐI
- Megtett távolság a kitérőkkel együtt: 21,46 km (turista GPS-sel mérve)
- Szintemelkedés/lejtés a kitérőkkel együtt: 770/852 méter (turista GPS-sel mérve)
- Nehézség: 7,7/10 (Egész napos gyalogtúra a hegyek között, átlagos szintemelkedéssel)*
- Kilátások a túrán: 10/10 (Kilátás a Csolnok feletti kálváriától, a Mókus-hegy siklóernyős starthelyeiről és a Nagy-Getéről, körpanoráma a Tokod feletti Hegyes-kőről és Dorogon az Aknatorony kilátóból)
- Jelzettség a túra időpontjában az érintett jelzések sorrendjében:
- A túra első fele jelzetlen utakon halad, utána a kék kereszt jelzések felfestése ritkás, nehezen követhető (4/10), az Országos Kéktúra kék sáv jelzéseinek felfestése pedig nagyon jó, könnyen követhető (9/10).
A megtett távolság és szintadatok a túra során felvett GPS track kiértékeléséből származnak. A többi adat abszolút szubjektív.
Megjegyzés:
Természetesen a teljes túrát nem kell senkinek sem végigjárnia!
- A csolnoki kálvária nagyjából húszperces séta a település központjából. A siklóernyős starthelyek a kálváriától közelíthetőek meg további 5-10 perces sétával.
- A Hegyes-kő csúcsa körülbelül fél-háromnegyed órás kapaszkodás Tokod központjából, a Hősök teréről
- A Nagy-Gete csúcsán a kilátópont két órás kirándulás akár Tokod központjából, akár Dorogról indulunk. A szintemelkedés mindkét irányból ugyanannyi, Tokod felől azonban sokkal meredekebb a kapaszkodás.
- Az Aknatorony kilátó fél órás séta Dorog központjából
*Hogyan számolom a túra nehézségét? A Magyar Természetjáró Szövetség Minősítési szabályzatának pontszámítása szerint egy túrázva megtett km 1,5 pont, 100 méter szintemelkedés pedig 2 pont. Az így kiszámolt pontszámhoz hozzáadnak még 3 pontot téli túra esetén. Így egy 25 km-es, 1000 méter szintemelkedést tartalmazó, télen megtett túra kerekítve 60 pont. Egy ilyen túra végén már nincs kilométerhiányom. Ezt veszem 10/10-nek, a megtett túrám pontszámát pedig ehhez viszonyítom.
TÚRALEÍRÁS
A múltkori túrám utolsó tervbe vett látnivalóját, a csolnoki kálváriát már nem volt kedvem felkeresni a május végi kora délutánon hirtelen kitörő kánikulában, ezért annak a meglátogatását akkor elnapoltam bizonytalan időre. Azonban csak nem hagyott nyugodni a dolog, éppen ezért úgy döntöttem, hogy ezt a kilátást is beiktatom a soron következő megmozdulásomba, sőt, e köré fogom tervezni az egész utam. Ráadásul éppen akkor vettem hírét, hogy felavatták a dorogi Kálvária-hegyen a kilátóvá átalakított Jubileumi aknatornyot, tehát azt is meg tudom most a csolnoki kilátással egy füst alatt látogatni. Gyerünk hát vissza a Gerecsébe!
Az induláskor, szombat reggel látszott csak, hogy mekkora szerencsém is lesz, ugyanis pénteken egy erős hidegfront érkezett, amely aztán nem csak a hőségriadós forróságot, de légköri párát is elsöpörve csodálatos kilátásokat varázsolt erre a szombati napra! Már kora reggel is megcsodáltam a 250-es buszon ülve a Budai-hegység panorámáját, aztán miközben az Esztergomba tartó Stadler Flirt végigkanyargott a Pilis lábainál, a Kevélyekre, a Pilis-tetőre és a Kétágú-hegyre nyíló kilátást is megbámultam.